čtvrtek 26. května 2011

Obroda (analytické) metafyziky?

Graciova definice metafyziky je velmi široká. Protože kategorie mohou být jazykové, pojmové i věcné (s. 134), různé formy ne-realistických zkoumání lze v jeho pojetí taktéž klasifikovat jako metafyziku. Nejen Aristotelés a racionalisté, ale i empiricisté a Kant vyhovují Graciově definici (viz moje aplikace Graciova pojetí na Huma).

Není proto divu, že metafyzika v Graciově smyslu je "nevyhnutelná a nezničitelná". Otázku po obrodě metafyziky v analytické tradici (viz 23.5.2011) by tedy bylo třeba chápat trochu specifičtěji: lze v analytické tradici zaznamenat posun od silných anti-spekulativních empiristických forem metafyziky k formám realistickým a spekulativním (= jdoucích za bezprostřední zkušenost)? Stručná odpověď je "ano". Z čistě empirického-sociologického hlediska lze zaznamenat nový zájem o analytickou metafyziku, více či méně podobnou formám tradičním. Dokladem toho je mj. záplava anglo-amerických publikací k metafyzice (viz 16.5.2011) či poměrně velký zájem o loňskou konferenci na Strahově (viz 26.10.2010).

Móda samozřejmě není argument a doporučení. Navíc obroda analytické metafyziky není všeobecně vítaným a uznávaným faktem. V Česku jsou popularizovány práce "post-analytických" filosofů, kteří považují nejen metafyziku, ale veškeré formy realismu za scestné (viz např. sborník z r. 1985, kritickou recenzi Henryho H. Veatche, a přehledný článek Jaroslava Peregrina). Čerstvě lamentuje rozvoj analytické metafyziky Bas van Fraassen v Empirical Stance z r. 2002 (jedná se podle něho o "únos" analytické tradice a "falešné vědomí") a Hilary Putnam v Ethics without Ontology z r. 2004.

Přesto by se měli i nepřátelé tradiční metafyziky vážně a (sebe-)kriticky zamyslet: Proč metafyzika, obzvláště ve svých silnějších realistických formách, znovu a znovu povstává k životu?  Jedná se o projev trvalé tendence lidského ducha proniknou k pravdě? Či naopak neschopnosti osvobodit se jednou provždy od iluzí?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou.blogspot.com